Інститут Президента України в системі державної влади України

17 січня 2014 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відповідно до плану заходів з підготовки та відзначення 80-річчя від дня народження Л.М.Кравчука відбулася наукова конференція «Інститут Президента України в системі державної влади України», участь у якій прийняли і викладачі кафедри політології та державного управління НПУ ім. М.П.Драгоманова.

Пленарне засідання конференції розпочалося вітальним словом ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Губерського Леоніда Васильовича та Міністра освіти і науки України Табачника Дмитра Володимировича. Вони високо оцінили заслуги Першого Президента України, наголосивши, що саме Леонід Макарович поклав початок формуванню тій системі державної влади, що зараз функціонує в Україні.

Конференція продовжилася виступом самого Л. М. Кравчука. Леонід Макарович зазначив, що від початку був прихильником парламентської (чи парламентсько-президентської) форми правління в Україні. Але політичні обставини складалися так, що в момент відсутності вибудуваної вертикалі влади в новій незалежній державі, чітко окреслилась потреба інституту Президента. «Якби такого інституту не було, так би ніхто і не поїхав від України у 1991 році у Біловезьку пущу», − зазначив Перший Президент. А потім додав: «Однак, в теперішніх умовах ми можемо вести абсолютно різні дискусії, який устрій потрібний Україні, адже на даному етапі політичні структури «стали на ноги» (а не тільки починають формуватися, як в 1991 р.). Тому, Україна може собі дозволити будь-яку демократичну форму правління».

На запитання: «Яке головне досягнення України за роки незалежності?», шановний ювіляр відповів: «Вперше в історії українського народу він має державу в теперішніх кордонах, яку визнав світ, яка будує нове життя. Складно, але будує, долаючи внутрішні та зовнішні проблеми. І друге, на мій погляд, − народжуються нові люди. Нове покоління зовсім інше за своєю психологією, філософією, цілями, і це якраз є перспективним досягненням».

Наприкінці виступу Л. М. Кравчук наголосив, що інститут Президента виправдав себе в Україні.

Після пленарного засідання розпочалися секційні засідання конференції за такими напрямками:

1. Інститут Президента в державному управлінні України.

2. Досвід функціонування Інституту Президента в молодих демократіях.

3. Інститут Президента в системі визначення та реалізації стратегічних пріоритетів розвитку трансформаційної економіки України

4. Правові аспекти функціонування Інституту Президента України.

5. Інститут Президента та формування конституційного устрою України.

Кафедру політології та державного управління на секції 2 представляла кандидат політичних наук, старший викладач Семенець-Орлова Інна Андріївна з доповіддю на тему «Особливі тенденції функціонування інституту Президента в пострадянських державах на ранніх етапах демократичного транзиту» (завантажити виступ).